O NÁS

Z HISTORIE

Pojďte s námi nahlédnout do historie objektu Zbirožského Dvora, do historie téměř 150 let staré, do historie od položení základního kamene parostrojní továrny po současnost, reprezentovanou vytříbenou a moderní kuchyní, stylovou restaurací se secesním salonkem, důstojnými a stylovými prostory pro Vaší svatbu či společenské setkání…

1876

Vše začalo v roce 1876, kdy podnikatel Václav Jíša založil a postavil továrnu na výrobu kuřáckých potřeb. Nejprve se zde vyráběly troubele, postupně však podnikavý továrník rozšiřoval portfolio výrobků o dýmky, špičky a další kuřácké potřeby. Dýmky byly vyráběny z nejrůznějších materiálů, např. z porcelánu, parohoviny, dřeva či jantaru.

1891

Václav Jíša byl podnikavý, zúčastňoval se výstav po celé Evropě, odkud často přivážel ocenění za svoje výrobky - například v roce 1889 tři čestné diplomy v Paříži, v Praze v roce 1891 státní medaili, v roce 1895 zlatou medaili a stříbrnou medaili v Kolíně nad Rýnem. Čestná uznání a medaile jsou umístěny v Městském muzeu Zbiroh, kde je továrně věnována rozsáhlá expozice.

1910

Před první světovou válkou měla továrna už kolem 50 dělníků výroba i prodej vzkvétaly.

Václav Jíša bohužel umírá v roce 1921 a výroba začala postupně klesat, až se v roce 1926 zastavila úplně. Vdova po továrniku Jíšovi objekt prodala rodině Kotvových a parní stroje nahradila zemědělská činnost. Počátkem padesátých let 20. století vystřídalo soukromé zemědělce JZD, které zde působilo až do počátku devadesátých let.

2010

Potomci původních majitelů zemědělskou činnost neobnovili a v roce 2010 areál prodali. V následujících šesti letech proběhla zásadní a stylová rekonstrukce celého objektu.

O citlivé a řemeslně poctivé rekonstrukci svědčí i udělení ocenění Stavba Plzeňského kraje v roce 2016.

 

V roce 2022 objekt převzali noví majitelé, kteří po revitalizaci areálu pokračují v odkazu pracovitého, energického a nápady nabitého zakladatele, továrníka Jíši.

 

Kuřácké potřeby se zde již téměř jistě vyrábět nebudou, ani je nenabízíme, ale rádi Vás u nás na Zbirožském dvoře přivítáme a postaráme se, abyste se cítili báječně.

 

Svatby, rauty, firemní eventy, společenské akce, zahradní park, restaurace a ubytování s výjimečným duchem.

 

Vítejte na Zbirožském dvoře!

+420 773 712 322

info@zbirozskydvur.cz

© Zbirožský Dvůr, všechna práva vyhrazena.

Dochované výrobky z továrny V. Jíša, Zbiroh

Kolekce medailí z výstav, uprostřed sám zakladatel

Dobová fotografie zaměstnanců továrny

Fotografie hlavních objektů před započetím rekonstrukce

Fotografie hlavních objektů v roce 2022

 

Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že používáme soubory cookies. OK